Island 2021

listopadový Island. Vodopády, termální prameny, černý písek a spousta krásy!

Pokud nemáte v plánu objíždět celý ostrov dokola, je návštěva Islandu v listopadu moc fajn nápad. Dlouhé východy slunce okolo deváté ranní a jeho pomalé západy krátce před pátou hodinou večerní vám nabídnou spoustu času ke spánku v totální tmě a zároveň dokonalé fotografické světlo přes den, na kterém mají podíl ony pozvolné východy a západy slunce a jeho celodenní nízká výška nad horizontem. Zlatá hodinka po celý den! 

A tak jsme koupili letenky z Vídně od wizzairu (čsa z prahy to odpískaly), den před odletem se potkali v Brně s Radimem a v brzkých ranních hodinách vyrazili všichni tři směrem ke Keflavíku. V plánu jsme měli prozkoumat zajímavosti na jižní části islandu, k čemuž jsme měli týden a jeden den.

99% zde nahraných fotek jsou snímky jen z telefonu. Ačkoliv je Island pro fotografování naprosto snová destinace, přišlo mi škoda přizpůsobit celý výlet jen čekání na správný okamžik pro dokonalý záběr jednoho místa a nestihnout díky tomu místa ostatní. 

Přistání na Islandu bylo moc příjemné, jako celý let, a počasí slunečné. Auto jsme si půjčili od Lotus Car Rental. Vše bylo hrozně fajn a  v rámci všeslovanské sounáležitosti jsme dostali zdarma i větší vůz než jsme měli původně zamluvený. Zimní pneumatiky měly hřebíky na jejich využití bohužel nedošlo. 

Na islandu je řízení příjemné, pozbývá velkých silnic. Hlavní silnice vedoucí kolem celého ostrova, jednička, je pouze dvouproudá, je hodně klopená,  a tak mikrospánek nehrozí. Maximální rychlost je omezená na 90kmh. Je třeba si dávat pozor na nárazový vítr, rychlé změny počasí, šotolinové cesty, F-Roads kam mohou jen vozy 4×4 a brody. Všechno je třeba zjistit, pročíst a naplánovat předem. A během rekreace sledovat velmi přesnou islandskou meteoslužbu. My zůstali pouze v okolí silnice jedna, a tak nám stačil vůz FWD koncepce. Benzín je na islandu dražší než v čr, stejně jako všechno ostatní, včetně potravin a ještě o něco dražších restaurací, ale ve výsledku nejde o nic dramatického. PHM se často tankují na samoobslužných automatech a kávu vám prodají i v potravinách. Všude je možné platit kartou, s islandskou korunou jsem se za celou dobu nesetkal. Některá parkoviště jsou zpoplatněná (QR kód s odkazem na webovou aplikaci), většina zdarma. Stejný případ je s termálními koupališti.

O zajímavé geografii Islandu si můžete přečíst třeba na wikipedii. Jde o skvělé čtení kdy se dozvíte o důvodu častých zemětřesení, aktivních sopkách a o tom, jak samotný ostrov vznikl (ideálně načíst offline do letadla a pak můžete celou dobu votravovat všechny ostatní se všema těma zajímavostma a zvláštnostma 😀 ) A pokud budete hledat dál narazíte taky na to, jak i island fakuje finy jako neskandinávce no a nakonec skončíte u diplomových prací na jednotlivá témata a čtyřhodinový let vám uteče jako nic. 

 A teď už k fotkám.

Fagradalsfjall

ještě před pár týdny zlověstně aktivní sopka, v listopadu už jen chladnoucí lávová pole sirného zápachu. I tak velkolepý pohled na nekonečné množství vyprsklého magmatu a zanechanou spoušť.

Bluelagoon 

Umělé termální koupaliště zásobované vodou z nedaleké geotermální elektrárny. Voda je slaná, nádherně modrá a dokonale teplá, zázemí čisté, nové, propracované, všechno příjemné super a fajn. Dokonalý zážitek, krásná relaxace a oddych a hlavně neuvěřitelné zajímavý fotoplatz. V postkovidové pauze není místo ani přelidněné. A v parní sauně je příjemně horko 🙂

Výhled z Airbnb na sousedy. Pitoreskní a malebné. Naprosto všechno

Cestou k vodopádu Brúarárfoss.

Hrunamannahreppur

V domku, který slouží jako převlékárna, je vývěra termálního pramene (38-39 stupňů) 

Oblíbené a moc krásné místo. 

Seljalandsfoss vodopád

krásný vodopád s možností projít až dozadu, za něj. Cesta bývá v zimě namrzlá a občas je obchůzka kolem dokola zahrazená řetězem. Na parkovišti mají fajn kávu.

Vedle je další vodopád, v jeskyni, který je ještě o něco zajímavější. Průvodci nahání své turisty dovnitř, neb mnozí z nich se s respektem podívají jen z venčí a nenapadne je, že je jeskyně poměrně pohodlně průchozí.

Islandská dálnice. Člověk by nejraději zastavoval snad co metr a fotil nabízející se nádherné scenérie. Zastavujte na safe místech. 

Vrak letadla. Hele to je hrozná blbost 😀 z parkoviště jdete nekonečnou rovinou po sopečném písku a kamení k vraku letadla po kterém poskakují španělští turisté v legračních pózách a pak jdete několik kilometrů po té nekonečné rovině zase zpátky 😀 případně jezdí od parkoviště až k letadlu offroad shuttle autobus. Ale je to fakt hrozná blbost 😀 zajímavá je jen monochromatická scéna. Ocelové nebe a černá zem. K tomu stříbrné letadlo.. a po něm poskakující turisté 😀 

Ledovec

Na islandu je mnoho ledovců, vstup na ně je povolen jen s průvodcem. Páč potřebujete mačky, helmu, cepín, někoho kdo na vás přiváže lano a kdo vás nevezme přímo do strže, žejo. Nebo je můžete jen obdivovat z dálky. Případně přemýšlet nad jejich ústupem v posledních letech a porovnávat teplotní výkyvy ze staletí minulých. 

Reynisfjara Beach

černá pláž u města Vík. Ježišikriste! Mám rád černou, fakt mám rád černou, a tohle je naprosto černočerná. Hexagony čediče, čedičové jeskyně, černý písek a moře. Černá esence, nádhera. 

A jestli jste hltali seriál Katla, tak zrovna z Víku tam je pár reálií. A ten černý písek se fakt blbě smývá 😀

Rovina

Island není vůbec malý ostrov. Jen během cesty po jeho jižní straně se vystřídaly kopce malé, vysoké hory, ledovce, fjordy, lávová pole a roviny, nekonečné roviny.

Jökulsárlón a Diamond Beach

Na jedné straně je ledovec s jezerem a na straně druhé je slavná diamond beach. Tající kousky ledu odtékají do moře kde je příliv vrhá zpátky na černou pláž a tam postupně odtávají. A tak vzniká slavná diamond beach. Na kousky ledu nelezte, nebo přijde vlna a i s krok vás odtáhne na širé moře.

Při příletu nebylo po sněhu ani památky. Stačilo však jen jedno krátké ochlazení a hory postupně zasypal sníh. Nádherná podívaná. 

Folaldafoss vodopád. 

Původní nádrž na mléko, teď na horkou (fakt horkou) termální vodu u města Djúpivogur. Fantazie, kór v upršený a mrazivý den. 

Stokknes

Zpoplatněný kousek pláže.. 😀 ale! Toalety zdarma a na místě dělají pití, jídlo, i nějaké pečivo se sežene. Krásná scenérie černého písku, zlaté trávy a na pozadí hory zrcadlící se v klidné hladině vody. Cestou jsme viděli stopy polární lišky která poté, kousek od nás, vyběhla z křoví. Ale s nasazenou sigmou 24mm se nemá cenu pouštět do žádného hrdinství.. 😀 

Skaftárhreppur

Dvojitý vodopád, jeden z mála islandských lesů, vyběhnete si i nahoru, je to na chvíli a stojí to za to.

Fjaorárgljúfur kaňon

Kaňon

Strokkur

gejzír co jednou za cca 6 minut vyprskne. Záleží na náladě. Zahučí a prsk. 

Skógafoss vodopád

 

Islandské rozmary počasí a hrozně fajn bydlení na samotě. 

Další čtení..