Na lovu ovcí

Masáž slepičí kloaky proudem horké vody, kroužkování papoušků, chytání králíků.. a teď k těm bizarním zážitkům přibylo i chytání ovcí.

Kdysi dávno jsem měl alternativní zážitek se slepicí, které jsem proudem horké vody masíroval kloaku, abych ji očistil zalepené peří, a tak mne žádost o pomoc s vakcinací ovcí nemohla zaskočit. 

To s tou slepicí si nechám na jindy. V nenápadném meziřečí jsem byl jednoho prosincového dne 2020 požádán o asistenci s odchytem ovcí pro jejích značkování a vakcinování. Jednak, když mne někdo požádá, neříkám ne a jednak jsem ze svých mladistvých let v Ráji zvyklý na leccos. A tak jsem si na ten den nastavil budík na pátou ranní a vyrazil v mrazivé ráno na jih čech, abych s odchytem pomohl.

Nahánění ovcí z výběhu do menšího výběhu – jistě, zde by se hodil můj ovčácký pes, který byl v té chvíli ale ještě příliš malý a mlád a ovce by z něj měly leda legrandu. Mrchy.

Samotný lov není pak složitý – z party opodál ostražitě postávajících a békajících ovcí si vyberete tu, která vypadá nejvíce lapitelně, pokusíte se o samotný lap, ale nakonec ve vašich spárech zpravidla končí ta, která se snažila v domnělém bezpečí vašeho nezájmu jen pomalu a ledabyle proklouznout pryč. Princip je tedy stejný jako na diskotéce.

Pak už jen stačí ovci nabídnout pohodlný posed a počkat, až proběhne servis. Známka, vakcína, manikúra, další, prosím!

Rozbředlá bahnitá půda poskytovala ovcím výborné obranné podmínky. Při špatném, nepevném úchopu za huňatou srst táhly ovce lovce za sebou, který jel bahnem jako na lyžích. Jako správný slezan mi jsou věci buď jedno, a nebo se naopak hrdě nevzdávám, stejně jako jsem ukázal v jednom z posledních soubojů. Ovce, jistě zmatená mou bojovností zápalem a neochotou ji i přes můj ukázkově špatný chňap pustit, vzdala po chvíli táhnutí a rozhodla se mne zbavit zalehnutím. Ležící pod ovcí s pusou plnou její vlny jsem slyšel vzdálené volání „lehni na ni, hlavně ji nepouštěj“. Nemohl jsem s pobízením souhlasit, neboť správně mělo zaznít „nepouštěj ho, nepouštěj“. Konec dobrý, všechno dobré, ze sevření ovce jsem se vymanil, ovce se oservisovala a krátce po poledni bylo v rekordním čase hotovo a já se mohl se svou čepicí z jehněčí vlny spokojeně hnát na prahu.

Další čtení..